Мій перший візит до інтернату 4-го профілю

Психоневрологічний інтернат для дітей

Я побував у багатьох інтернатах та лікарнях для психічно хворих, побачив за цей час велику кількість підопічних – у різних умовах, переважно гнітючих і нелюдських. Але трапляються випадки, коли виходиш з інтернату шокованим зовсім не умовами перебування людей (навпаки – установа надзвичайно охайна і чиста), а їх знедоленістю. Що ще сумніше – коли це діти.

На цих фотографіях діти з інвалідністю, які не схожі на інших дітей. Їх ізолюють від суспільства, щоби «нормальні» не бачили тих, хто від них відрізняється. Ви ніколи з ними не зустрінетеся. І можете дізнатися про їхнє існування хіба що з таких фотографій, яких у мене, на жаль, надто багато накопичилося.

Будинок-інтернат IV профілю
Як живуть діти у будинку інтернаті

Пам’ятаю, як я був шокований, коли вперше відвідав психоневрологічний інтернат четвертого профілю. Там перебувають діти з фізичними відхиленнями і тяжкими психічними розладами, через які вони рідко доживають до свого повноліття. Як правило, ці діти не орієнтуються в навколишньому середовищі і більшість часу проводять у маленьких ліжках. Без будь-якої осмисленості свого життя.

Коли ми виходили з інтернату, у горлі стояв ком, який неможливо було проштовхнути. Ми вийшли звідти з безліччю німих запитань без відповідей. Якби від них не відмовилися, якби не були ізольовані, вони б у такому разі краще жили? Як можна покращити якість їхнього життя? Чи звичайні люди повинні бачити, що такі діти існують поруч з ними? Що саме я можу зробити?

Я вперше побачив таких дітей. Одна річ, коли бачиш стару немічну людину, яка прожила довге життя і щось встигла побачити у цьому світі. А інша річ, коли перед тобою дитина, яка не знала – і ніколи так і не дізнається – нічого, крім свого болю та чотирьох стін. А часто зовсім нічого не розуміє. Я бачив, як здорові чоловіки плакали.

Найбільше засмучує те, що єдине, чим можна хоч якось полегшити життя таких дітей — це допомога добре підготовлених фахівців, яких дуже, дуже не вистачає, не кажучи вже про реабілітологів, працетерапевтів і соціальних працівників, яких фактично немає в системі інтернатів.

Другой пост