На Закарпатті працює єдиний в Україні реабілітаційний центр бурих ведмедів. Він був відкритий у 2011 році у Національному природному парку «Синевір». У центрі утримуються ведмеді з трагічним минулим: багато з них постраждали від рук людей, працювали в цирку, когось покалічили під час дресирування, жорстоко з ними поводилися і утримували в поганих умовах, декого вилучили під час контрабандного перевезення. Сюди потрапляють тварини не лише з фізичними, а й із душевними ранами.
На огородженій території в 12 га серед чистого карпатського лісу для клишоногих створили всі необхідні умови для реабілітації – напіввільний вигул, вольєри, штучні барлоги, басейни, ігрові майданчики, смачна їжа та повне медичне забезпечення.
Раціон для ведмедів підбирають індивідуально, з урахуванням особливостей. Щодня їх підгодовують медом. Тут вони можуть відчути себе вільніше, поправити здоров’я і додати у вазі.
Місце для центру вибрано невипадково. Природа та кліматичні умови відповідають природним умовам проживання бурих ведмедів. Тваринам доступні природні плантації чорниці, малини та ожини, які вони так люблять.
Нещодавно центр вирішили розширити на 6 га, адже з кожним роком кількість тварин збільшується – зараз їх більше 30, і їх продовжують привозити з усієї України. Таким чином, завдяки розширенню тварин зможуть розподіляти за категоріями.
На території центру знаходиться стенд із детальною інформацією про кожного ведмедя – з фото, ім’ям, вагою, історією. У вольєрі встановлені спеціальні секції для тварин із різними характерами. Є карантинна зона, в яку поміщають ведмедів після їхнього прибуття. На території також є огорожа для маленьких ведмежат.
Якось до центру привезли одразу 5 бурих ведмедів у дуже плачевному стані з міні-зоопарку на Донеччині. Вилучення відбувалося за рішенням суду, адже власник не хотів так просто віддавати їх. Такі історії – не рідкість.
Деякі тварини не забули своїх звичок – інколи показують трюки. Коли бачать туристів за спеціальними сітками та огорожами, то люблять підходити до них.
Кожен ведмідь має свою трагічну історію, свої звички, характер, які добре знають працівники центру.
Взимку ведмеді повинні впадати в сплячку, особливо у люті морози, що є одним із критеріїв успішної реабілітації. Залежно від погодних умов, сплячка може тривати 45-95 днів. На жаль, небагато тварин вирішили зберегти таку традицію ведмежого роду, до того ж зими на Закарпатті стають з кожним роком тепліше, що не сприяє зимовому сну.
У природних умовах ведмідь живе до 30-35 років, у неволі в добрих умовах – довше.
Територія захищена парканом під напругою. Деякі ведмеді виходять із хащі лісу до туристів, адже звикли до уваги людей. Між ведмедями зав’язується навіть дружба.